BALE ÇOCUĞA ESTETİĞİN ÖTESİNDE KATKILAR SAĞLIYOR...

Estetik, zarafet ve duygu...

 

Sanatın her dalında bunlara rastlamak mümkün.

 

Ancak bale, bunları ve daha fazlasını tek bir hamlede barındırabilen “konsantre” bir sanat. Sahnede hayranlıkla izlediğimiz bir balet ya da balerin, ufak bir hareketi ile bize birden fazla duyguyu aktarabiliyor.

 

İyi bir bale sanatçısı olabilmek için nasıl zorlu bir eğitim sürecinden geçtiklerini bilseniz, herhalde yapılan her figür size daha da farklı duygular hissettirirdi. Düzen ve disiplin içinde çalışmalarla geçen saatler, mental yorgunluk ve uyum sağlama çabası. Gerçekten kolay iş değil.

 

Bütün bu emekler elbette ki boşuna değil. Zaten konu sadece iyi bale yapabilmek de değil. Esas mesele, bu süreç içinde kazanılan nitelikler ve bu niteliklerin kişiye hayatının geri kalanında kattıkları. Bale ile uğraşan kişiler, hem fiziksel hem de mental olarak sürekli gelişim halinde oluyorlar. Mental gelişimi sağlayan şeyi “farkındalık” olarak özetleyebiliriz çünkü bale dikkat isteyen bir sanat. İster istemez bu süreç sizi gündelik hayatta da dikkatli bir birey haline getiriyor. Sadece çevrenizin değil kendinizin de farkına varmış oluyorsunuz.

 

Aynı zamanda bale, insana özgüven sahibi olma, sebat etme, kararlı olma, zamanı iyi kullanma ve yaratıcı olma konularında da ilerleme sağlıyor. Bir takım halinde uyum içinde çalışma, sağlıklı iletişim kurabilme ve otokontrol balenin en önemli unsurları olduğundan, bu yetilerini de kazandırıyor.

 

Fiziksel gelişim zaten az çok tahmin edilebilir. Sanatçıların aşırı kilo ya da güç kaybı gibi problemleri olmuyor. Aynı zamanda bir çeşit spor olarak düşünülebilen bale, kişiyi ileride oluşabilecek hastalıklardan da koruyor.

 

Bu sanata ne kadar erken başlanılırsa o kadar iyi. Küçük yaşta bale ile tanışan çocuklar, saydığımız faydaları daha yoğun bir şekilde hissediyorlar. Hatta o kadar ki, bu özelliklerin hepsinin farkındalar ve “bale sana ne kattı?” sorusu yöneltildiğinde tüm bu katkıları sayabiliyorlar. Bu yüzden bizim tavsiyemiz çocuklarınızı böyle bir şanstan mahrum bırakmamanız. Bu hem onların hem de bu büyülü sanat dalının gelişimi açısından oldukça önemli.

13.12.2016