YARATICI DRAMA İLE ÇOCUĞUNUZU HAYATA HAZIRLAYIN…

Dünyaya gelen her çocuk özeldir ve özel hissettirilmeyi hak eder. Buna elbette sizin çocuğunuz da dahil.

 

Onları özel yapan şeyin temelinde doğallıkları var. Tüm yargılardan uzakta, içlerinden ne geliyorsa onu yapabilmenin verdiği rahatlık... Belirli bir yaşa kadar bu rahatlık onları yaratıcı, özgüven sahibi ve neşeli minik insanlar haline getiriyor. Ta ki yetişkinlerin hayatın getirdiği “kurallar dünyası” ile karşılaşana kadar. Sonra bu rahatlık ve doğallık, yavaş yavaş yerini kurallarla katılaşmış bir soğukluğa bırakıyor. Siz bunu fark etmeseniz bile...

 

Peki diyelim ki bunu telafi etme ve çocuğunuzu “olay ve kavramları oyunlaştırarak öğretmek ve dolayısıyla yaşayarak hayata hazırlamak” için yaratıcı bir şansınız var. Ne yapardınız? 

 

Çocuğunuzu doğru yönlendirerek ve belirli eğitimleri almasını sağlayarak yeniden o özelliklere sahip bir birey haline getirebilirsiniz. Bugün kurumumuzda sanatın ve kişisel gelişimin birçok alanında eğitimler veriyoruz. Bu alanlar çocuğunuzun kendinde olanı yeniden kazanması için ona fırsat veriyor. Örneğin “yaratıcı drama” bu alanlardan biri... Genelde yaratıcı drama denince akla “tiyatro” gelir. Benzer yönleri olsa da yaratıcı drama tiyatro değildir. Tiyatro bir sanat dalıdır, yaratıcı drama ise tiyatro tekniklerinin kullanıldığı bir kişisel gelişim yöntemi...

 

Yaratıcı drama dersi almaya başlayan bir çocuk, kendini rahatça ifade etmenin yollarını öğrenir. Anlatmak istediklerini bambaşka yollar ile aktarabileceğini görür. Gerçek hayattan beslenen örnekler üzerinden, oyunlaştırılmış sorunların çözümlerini ararken, zaman zaman kendisinden farklı bir karaktere bürünerek o karakteri canlandırmaya çalışır. Böylelikle, oldukça sağlıklı bir yöntemle hayatın getirdiği sorunlarla başa çıkmanın yollarını oyun aracılığıyla öğrenir. Üstelik bu onun empati yeteneğini de geliştirerek, olaylara farklı bakış açıları ile bakmayı öğretir.

 

Yaratıcı dramada çocuğun büyüdükçe körelen bir özelliği yeniden ortaya çıkabilir: Yaratıcılık…

 

Çünkü her oyun, çocuğun hayal gücünün bir ürünü demektir ve maalesef bu ürünler olmadan çocuk, yaşının gerektirdiği gibi davranamıyor. Drama derslerine katılan bir çocuk, rolü aldığı andan itibaren bunun üzerine düşünmeye ve hayal etmeye başlar. Bu hayal etme süreci, sonunda onu kendi kendine bir şeyler üreten bir çocuk haline getirir.

 

Yaratıcı drama onun yaratıcılığını, bedensel hareketleri yönetme becerisini ve iletişimini geliştirdiği daha renkli bir dünya olacaktır. Akşam yanınıza döndüğünde, bu renkli dünyadan izler taşıyacağına emin olabilirsiniz.

14.12.2016